Elazığ Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Elazığ Ziraat Odası > Haberler > Elazığ ‘da Üzüm Festivali Gelenekselleşiyor…

Elazığ ‘da Üzüm Festivali Gelenekselleşiyor…

Elazığ 2.Geleneksel Üzüm festivali , Koruk köyünde gerçekleşti. Festivale Elazığ Vali Yrd. Sayın Mustafa GÜL, Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit YANILMAZ, Elazığ AK Parti İl Başkanı Sayın Ramazan GÜRGÖZE, Bakanlığımızı temsilen Havza Daire Başkanı Sayın Uğur ERDEM, Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Turan KARAHAN, Ziraat Oda Başkanı İbrahim HACIOĞULLARI, Meclis Başkanı ve T.O.Z.B YKK. Üyesi Bekir Şinasi ÖZDEMİR,STK Temsilcileri, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin KAYA, Kamu Kurum Müdürleri, Kurum personellerimiz ve Çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Elazığ'da, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gerçekleştirilen üzüm festivali kapsamında düzenlenen "en güzel üzüm yarışması"nda dereceye giren yetiştiricilere ödül verildi.

Bu yıl ikincisi merkeze bağlı Koruk köyünde düzenlenen festival, renkli görüntülere sahne oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan festivalde folklor ekibi gösteri sundu.

Beyaz ve siyah üzüm kategorilerindeki yarışmaya katılan 26 yetiştiricinin üzümleri, ziraat mühendislerinden oluşan jüri tarafından görünüm, tat, aroma ve irilik bakımından değerlendirildi.

Birincilik elde eden üreticilere çapa makinesi, ikincilere ilaçlama makinesi, üçüncülere ise budama seti verildi.

Festivalde katılımcılara üzüm ve yemek ikram edildi.

Elazığ Vali Yardımcısı Mustafa Gül, festivalde yaptığı konuşmada, sofralık ve şıralık üzüm üretimi açısından Elazığ'ın önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Elazığ'ın bu potansiyelini daha da arttırması gerektiğini ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Üzüm üretiminde ülkemiz dünyada 5. sırada yer alıyor. İlk sırada İtalya olmak üzüre Fransa, ABD, İspanya ve Türkiye geliyor. Türkiye'de de ilimiz üretim miktarı itibarıyla 10. sırada yer alıyor. Gönül ister ki bundan sonraki süreçte bu üretim miktarını daha da üst sıralara çıkaralım ve en fazla üzüm üreten birkaç ilden biri olalım."

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise tarım ve hayvanlık faaliyetleri ile öne çıkan Elazığ'ın en önemli tarım ürünlerinden birinin üzüm olduğunu dile getirdi.

Üzüm üreticisi ile nihai tüketici arasındaki komisyoncuların kaldırılması halinde üreticinin daha çok kazanacağını vurgulayan Yanılmaz, "Üzüm üreticileri birliğimiz, üzümle ilgili yapılacak çalışmaların lokomotifi olmalıdır. Diğer kurum ve kuruluşlar birliğimize destek çıkmalı." ifadesini kullandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan da yıl boyuncu üreticilerin çektikleri zorlukların giderilmesi ve desteklenmesi adına festival gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Tarımın önündeki engellerin çözülmesi gerektiğini ifade eden, Elazığ Z.O Meclis Başkanı ve T.O.Z.B YKK. Üyesi Bekir Şinasi ÖZDEMİR Tarım alanlarının yapılaşmaya açılmaması gerektiğini bildirdi..

Elazığ yöresel halk oyunları gösterisi yapıldı. Siyah ve Beyaz Üzüm kategorilerinde yarışmaya katılan 26 üreticiden jüri değerlendirme sonuçlarına göre dereceye giren üreticilerimize protokol tarafından hediyeleri verildi. 1. olan üreticilerimize çapa makinasi, 2.olan üreticilerimize pulvarizatör (ilaçlama makinası), 3. Olan üreticilerimize ise Budama seti verildi. Ayrıca yoğun üzüm üretimi yapılan 5 köyün üreticileri adına köy muhtarlarına üzüm sıkma makinası hediye edildi.

Ayrıca 2.Geleneksel Üzüm Festivalinde emeği geçenler için plaket töreni düzenlendi.